Määratledes juhina oma väärtused, on tulemused uskumatud!
By
oktoober 11, 2021
Sticky post

Käesoleva artikliga tahan aidata teil mõista oma väärtuseid. Ühtlasi on siiras soov pakkuda tuge ja taipamisi, mis aitavad teil enda tulemusi veelgi paremaks saada. Meeldivat lugemist! 

Juhina on väga oluline on oma väärtusi õigesti mõista. Seda tehes kaovad kahtlused ning otsustamine on väga lihtne. Väärtuste määratlemine annab selge eesmärgi. Kui te pole oma väärtusi selgelt määratlenud, teete valikuid olude ja sotsiaalse surve põhjal. Proovite täita teiste ootusi ning enne, kui arugi saate, on olukorrad teist lihtsalt möödunud. Olla keegi teine ja elada ilma põhiväärtusteta on kurnav ja loob tühja tunnet. Kui aga olla oma põhiväärtustega kooskõlas, on teil eesmärk, suund, õnn ja terviklikkus. 

Mis oli juhina mulle kõige olulisem? 

Panen need kirja viie sõnaga: areng, hoolimine, panus, iseseisvus, tulu. Minu väärtused kujunesid ajaga. Olen juhtinud ebaselgete väärtuste ning välisest mõjust tingitud väärtuste järgi. Kui selginesid minu enda väärtused, muutus kogu pilt. Alustuseks võtsin oma väärtused täielikult omaks ja tegutsesin nende järgi. Olenemata sellest, kui mugavalt ennast tundsin või mida ümbritsev sellest arvas. Olin neis kindel ja vankumatu. Just nii toimisin kõige selgema ja mõjusamana ning saavutasin kõige paremaid tulemusi. Kindlaid põhiväärtusi omades hakkame neid jagama ja nii saavad ka teised aru, millest juhinduda. Kui pead juhina oluliseks iseseisvust, hakkad seda ka teistes märkama. Seeläbi saad toetada oma meeskonna arengut, andes neile tagasisidet ja toetades iseseisvust. 

Väärtuste määratlemine annab enesekindluse ja muudab juhtimise lihtsaks

Oma väärtuste mõistmine ja kirja panemine annab teile vajaliku enesekindluse nende põhjal valikuid teha ning otsustada. Lisaks olete pühendunud nende elluviimiseks. Kui te seisate valikuga silmitsi, on lihtne endalt küsida, kas see tegevus on kooskõlas teie väärtustega. Selle asemel, et laskuda vaidlusesse, mida kõige parem teha on, lasete oma sisemisel kompassil ennast juhtida ning teate täpselt, mis on parim. Näiteks minu puhul toimis põhiväärtus vastutada nii, et võtsin vastutuse inimeste heaolu ja tulemuste eest enda õlgadele. Panustasin täiega, et inimesed areneksid ja saavutaksid enda jaoks parimaid tulemusi. Mulle oli oluline, et inimesed rõõmustaksid enda tulemuste üle. Kui mu inimesed eksisid, tundsin vastutust nii nende tegude kui ka nende arengu eest. Minu inimeste eksimused olid ka minu eksimused. Olukordades, kus lauale oli kuhjunud palju erinevaid projekte, valisin tegevused, mis tõid sisse tulu. Vahel polnud see üldse mugav. Oleksin tahtnud need tegevused edasi lükata ning tegeleda millegi meeldivamaga. Põhiväärtus oleks aga piinama hakanud ja halb enesetunne polnud minu valik. Juhul, kui inimeste eksimused olid ulatuslikud ning olin tundnud, et tegemist oli inimeste ükskõiksusega, aitas põhiväärtus taas välja. Karistamise asemel sai valitud turvalisus ja areng. Räägime asjad uuesti lahti ning õpime ja võtame ennast kokku. Juhtimine läbi põhiväärtuste on nauditav ja lihtne. Kogu vajalik enesekindlus on teis endis olemas. 

Juhtimiscoachina kasutan erinevaid lähenemisi väärtuste määramiseks. Siinkohal jagan ühte tehnikat. Käesolev tehnika ja mõjus küsimus juhatab sind väärtusteni ja sealt edasi põhiväärtusteni. 

  1. Leia endale aega 
  2. Esita endale mõjus küsimus: “mis mulle juhina on oluline?”
  3. Pane kõik kirja- kirja panemisel on oma mõju
  4. Igale põhjusele/vastusele esita küsimus: “aga miks see on oluline?” Korda küsimust iga saadud vastuse/põhjuse kohta, kuni väärtus on käes. 
  5. Vaata leitud sõnadele otsa ja ringita enda jaoks 5 kõige olulisemat väärtust (näiteks hoolitsemine)
  6. Seejärel tee väärtus teostatavaks ning loo sellest tegevus (oma inimeste eest hoolitsemine)
  7. Nüüd loo sellele tähendus (Hoolitse oma inimeste eest ja nemad kannavad hoolt ettevõtte ja klientide eest) 

Minu põhiväärtus inimeste eest hoolitseda seisnes nende kaasamises, märkamises ning neile parima töökeskkonna võimaldamises (läbisaamine, tööks vajalikud vahendid, puhkused jne.)

Oluline on keskenduda sellele, mida meil kõigil on võimalik kujundada, kontrollida. Meie põhiväärtused annavad sihi, lihtsustavad otsustamist, loovad enesekindluse ning loovad terviklikkust ja õnne. See on teadlikkus iseendast.

Täiesti normaalne on enda jaoks võtta tuge juhtidele mõeldud arenguprogrammist Juhi5 või kasutada personaalse juhtimiscoachi teenust. 

Soovin sulle toredat väärtuste avastamist!

 

Reelika Jeferjev juhib V moodulit – Juhi mõtteviis. Reelika on meie Mõttemustrite Maag. Mängleva kergusega ning särtsakalt intrigeerides toob ta välja Juhi mõttemustrid. Leiab viise ning jagab tööriistu, kuidas oma uskumusi ümber programmeerida, et luua just sulle sobivat tulevikku.

Inimesele on antud mõtlemise võime, et luua seda mida inimene tahab. Selleks, et seda võimsat potentsiaali kasutada on vaja lihtsalt mõista kuidas inimese mentaalne programm töötab. Seejärel avaneb võimalus olla oma peas töötava tarkvaraarendaja ja juhtida elu täpselt selliseks nagu ise soovid. Suuname oma fookuse sellele mida tahame ja oluliseks peame ning lõpetame tänase päeva resultaatide tähelepanu andmise. Tänase päeva tulemused on lihtsalt “vana” mõtlemise vili. Mõtlemise muutmine on võimalik ja selle tulemusel käitume ja kogeme seda mida soovime.