Kas sa julged olla sina ise?
By
oktoober 18, 2021
Sticky post

Mida tähendab vaimsus sinu jaoks? Kas vaimsus  ja äri saavad käia käsikäes?

Mida tähendab olla julge juht? Mida tähendab vaimsus juhtimises? Mis on tasakaal sinu jaoks?

Ma arvan, et aeg on küps rääkida asjadest nii nagu nad on. 

Üha rohkem oma töös näen juhte ja meeskondasid, kes tulevad oma väljakutsete, eesmärkide või vajadustega viia ellu muudatusi. Reeglina saab see alguse tööst ja töistest eesmärkidest. 

Kuid ALATI jõuame inimeste enda vajaduste, ootuste, hoiakute, hirmude ja väärtushinnangute juurde. Selleni, kuidas need mõjutavad tema tööd, meeskonda ja kogu organisatsiooni. Iga kord jõuame tõdemuseni, et mida rohkem on nad iseendaga kontaktis, seda paremini ja tulemuslikumalt suudavad nad juhtida ennast keerulistes olukordades. Toetada oma meeskonda, sest nad mõistavad iseennast ja oma inimesi. Nad oskavad iseennast ja teisi „lugeda“.

Aga miks me siis räägime ikka ajajuhtimisest, protsessijuhtimisest? 

Miks me ei räägi sellest, kuidas olla kõigepealt kontaktis iseenda ja oma vaimse poolega? Sellest, kuidas hoida tasakaalu, tunda rõõmu oma tööst ja nautida iseendaks olemist?

Minul võttis päris kaua, et olla ja julgeda olla selline nagu ma olen. Näidata välja oma tugevusi ja nõrkusi ning julgeda teha oma huumorit. Öelda välja, mis on minu jaoks tähtis ja mida ma päriselt asjadest arvan. Rääkida, millest lugu pean ning seista oma väärtushinnangute eest. 

Olin 15 aastat juht. Tagasi vaadates olid minu kõige suuremad ebaõnnestumised seotud hetkedega, kus ma ei usaldanud iseennast või nn kõhutunnet. Kui ma püüdsin mõelda, mida teised tahavad ja teha nii, et teistel oleks hea. Kui ma unustasin ära, mis mulle sobib, ei olnud tulemus õige. Olgu selleks presentatsioon, strateegiline otsus või ettevõtte juhtimisega seonduvad tegevus. 

Juhtidel on väga palju kogemusi ja teadmisi äri poolel. Näen iga päev ägedaid ja tarku juhte. Kuid mõnikord on neil silmast sära kadunud ja nad ise on läbipõlemise äärel. Neil ei ole aega iseendale ja oma perele. Aga miks? 

Kas sa juhina julged seista oma vajaduste eest? Kas sa oskad seada piire ja näidata välja enda emotsioone? Kuulen juhtidelt, et ma ei saa ju näidata välja oma nõrkusi või et ma ei tea, mida teha. Ma pean juhina olema eeskujuks. Aga kui sina ei näita välja oma emotsioone või ei räägi asjadest, mis sulle tegelikult korda lähevad, kuidas saavad seda sinu meeskonna liikmed teha?

Miks me tegime Juhi5 programmi?

Esmakordselt Eestis tahame tuua sisse vaimsete teadmiste ja iseendaga tasakaalu leidmise võimaluse. Me ei unusta ära igapäeva juhtimist. Kuid kes või mis on juhi kõige olulisem tööriist? SINA ISE!

Juhtimine on nagu tippspordi tegemine. 

Mida tippsportlased teevad? Lisaks õppimisele, harjutamisele, võistlemisele ja õigele toitumisele tegelevad nad väga hoolikalt oma vaimse tasakaaluga. Tippsportlastel on oma psühholoogid, kes aitavad neil oma emotsioonide, hirmude ja ootustega tegeleda. Kes võidavad Grand Slämme või olümpiakulda? Mitte sportlased, kes tehniliselt osavaimad, vaid need, kes on emotsionaalselt tugevad, usuvad iseendasse, on teadlikud oma tugevustest ja nõrkustest. Seetõttu oskavad nad ennast rasketel hetkedel paremini juhtida.

Kas sina oled valmis võitma olümpiamedalit juhtimises? 

Kas lisaks teadmistele ja kogemustele on sul olemas emotsionaalne ja vaimne tasakaal?

Kas sina tead, kes sinust on tänaseks saanud? Milline on sinu juhtimise käekiri? 

Milline inimene sa oled? Mida sina vajad, mis on sinu ootused, vajadused? Kas sa seisad nende eest iga päev?

Kas sa julged rääkida nendest ja nende eest seista?

Kas sa julged näidata välja oma emotsioone, hirme ja seda, mida sa tegelikult tahad? 

Oma inimestelt sa seda ju ootad? 

Kas sa julged öelda, mis sulle ei meeldi, mis tekitab sinus vastumeelsust? Kas sa räägid asjadest, mis sind päriselt kõnetavad?

Miks on endiselt tabu vaimsusest rääkimine? Miks me nimetame seda voodooks ja esoteerikaks?

Kas iseendaga rahus, kontaktis ja tasakaalus olemine, julgus olla see, kes sa oled ja mitte peita ennast kardinate taha, on nii hirmus?

Mõtle sellele!

Pärast ühte meeskonna coachingut tuli juht minu juurde ning jagas oma mõtteid. „Ma ei saa aru, ma olen eelnevalt ka coachingus käinud, aga see mida sina tegid oli hoopis midagi muud. Me tundsime end nii hästi siin, sa lõid meie jaoks keskkonna, kus julgesime täitsa ausalt oma mõtteid jagada. Ma nägin, kuidas minu meeskonna liikmed rääkisid asjadest, mis nende jaoks on tähtsad.“ Me keskendusime inimesele endale, mitte probleemile või väljakutsele, ja seeläbi leidsime vajalikud lahendused. 

Ootamegi oma programmi juhte, kes tahavad saada selgeks, mis on talle oluline ja kuidas seda maailma tuua. Tuua juurde tasakaalu, rahu ja rõõmu oma tegevustesse. 

Juhi5 on teekond, kus oleme juhtidele toeks ja kujundame selle just teie järgi.

Anname aega kontaktiks iseendaga, uurida oma erinevaid kihte ja avastada uusi vaatenurki. 

Tule meiega, kui need mõtted sinuga haakusid!

Jaanika Rannula

Jaanika Rannula juhib II moodulit – Juhi mõjusus. Ta on meie Võimestamise Võlur. Temal panevad silmad särama Juhi mõju ja mõjusus. Kuidas juht mõjub erinevates olukordades, mis on tema käitumise taga?  Vaatame, kuidas suurendada juhi positiivset mõju ning tulemuslikkust. 

Teises moodulis on võimalus õppida tundma iseenda mõju ja seeläbi olla ehedam ja autentsem juht. Selles moodulis vaatad sa ennast kõrvaltvaataja pilguga. Sinu mõju on sinu ressurss, mida juhina tulevikus mängleva kergusega tööriistana rakendad.