Kire kriitiline roll juhtimises ja äris
jaanuar 10, 2022

Ikoonilised brändid. Üliedukad juhid. Ettevõtted, mis on meelitanud ligi fänn-töötajaid, fänn-investoreid ja fänn-kliente. Oled sa kunagi mõelnud, mis on eranditult kõikide edukate inimeste salarelv? Mis on nende edu võti?

Sõltumata sellest, mis valdkonnas nad ka ei tegutseks, nende ühiseks omaduseks on kirg. Kirg oma valdkonna, oma teenuse või toote vastu. Nagu on öelnud Steve Jobs: ainuke viis, kuidas sa saad teha head tööd, on armastada seda, mida sa teed ja teha seda kirega.

Oleme kuulnud Konfutsiuse tuntud tsitaati: vali endale töö, mida armastad ja sa ei pea enam elus päevagi töötama. See ütlus rõhutab kire olulisust, kuid võib olla ka mõneti eksitav. Oma tööd armastavad ja sellesse kirglikult suhtuvad inimesed töötavad enamasti märksa rohkem kui teised. Kuna nad naudivad oma tööd, ei tundu see neile tüütu kohustusena, vaid suure naudinguna.

Ajus tekkiv dopamiin, mis on peamine kire, naudingu ja saavutusega seotud kemikaal, tekitab sõltuvust. See sõltuvus muudabki kired nii oluliseks. Me ei jõua ära oodata, millal saame uuesti oma lemmiktegevusi teha ja nn uut doosi saada.

Just kirg on see, mis ajendab edukaid ettevõtjaid ja juhte rohkem pingutama ja edu saavutama. Nad on protsessile täielikult pühendunud ja allaandmine ei tule isegi kõne alla. Erinevalt puhtalt välisele saavutusvajadusele ja edule orienteerumisest, kaasneb kirgliku tegutsemisega üldine rahulolu oma eluga ja igapäevane õnnetunne.

Kirg on ka see, mis muudab keskpärase ettevõtte suurepäraseks. Kirg aitab ellu viia kõige ambitsioonikamad ja hullumeelsemad ideed, mis muudavad maailma. Kirg annab tohutu konkurentsieelise, mida saab kasutada, et konkurentidest mitme sammu võrra ees püsida.

Kirg aitab saavutada vooseisundit

Kui oled kirglik, oled kontaktis oma pärisolemusega ja saad juurdepääsu piiramatule inspiratsiooniallikale. Kirg on ka üks olulisemaid komponente vooseisundi (flow state) tekitamiseks. Selles on sinu loovus, fookus, produktiivsus ja õppimisvõime niivõrd palju suurem, kui tavaliselt normiks peetakse. Uuringud näitavad (McKinsey & Company, Forbes, Darpa & A.B.M, Harvard Business School jpt), et vooseisundis tegutsemine suurendab loovust lausa 800%, produktiivsust 500%, õppimisvõimet 490% ja fookust 300%.

Kui oled kirglik, siis tahad pidevalt juurde õppida, areneda ja teed iga päev rohkem kui sinu vähem kirglikud konkurendid. Sa oled pühendunud ja otsid võimalusi, mitte vabandusi. Sa töötad väsimatult selle nimel, et luua parim toode, parim teenus ja tagada parimat klienditeenindust.

Kirg loob ületamatut visadust ja võimaldab sul raskustega silmitsi seistes püüelda edu poole kauem kui keegi teine. Kui olukord läheb raskeks, võivad paljud rätiku nurka visata ja loobuda. Kirega kaasneb usk, mis aitab üle saada hirmudest. Kirg loob sisemist motivatsiooni pidada visalt vastu kõikvõimalikele väljakutsetele.

Kirg kui emotsionaalne investeering

Kuna kirglikud inimesed naudivad protsessi, on nende üldine emotsionaalne foon positiivne. Neil on rohkem energiat ja kuna nad on nii tugevalt emotsionaalselt investeerinud sellesse, mida nad teevad, siis allaandmine ei tule isegi kõne alla. See emotsionaalne investeering hoiab neid öösiti üleval, et leida parimaid lahendusi. See emotsionaalne investeering aitab neil keskenduda parima toote/teenuse väljatöötamisele, mis pakub reaalset väärtust. See emotsionaalne investeering meelitab ligi ka parimaid inimesi.

Kirg inspireerib. Kirglikel juhtidel silm särab, kui nad räägivad oma ärist või ideest. See tõmbab teisi kaasa ja meelitab ligi investoreid. Aitab kaasata parimaid töötajaid ja luua tugevat autentset emotsionaalset sidet ideaalsete klientidega.

Kirg oma töö ja äri suhtes mõjutab positiivselt ka teisi eluvaldkondi. Sinu kirg on seotud sinu tugevustega. Neid edendades arened töös ja naudid seda, mida teed – töö ei tundugi enam tööna.  Kui sulle meeldib, mida teed, järgneb loomulikult positiivsem ja optimistlikum väljavaade ja üldine rahulolu eluga.

Mis see kirg siis täpselt on?

Psühholoog ja teadlane Robert Vallerand on uurinud kirepsühholoogiat. Pärast aastakümneid kestnud uurimistöid on Vallerand jõudnud järeldusele, et kirg on suunatud tegevusele, millel on kolm omadust:

  1. see on midagi, mida me naudime;
  2. see on midagi, mida me väärtustame;
  3. see on midagi, millele võime end pühendada.

Kuid kirg üksi võibki jääda ainult kireks. Üksnes juhul, kui muudad selle oma missiooniks, võib see mitte ainult sinu silmad särama panna, vaid ka maailmas suuremat muutust luua. Kõige edukamad juhid on leidnud kohti, kus nende kirg ristub mõne globaalse väljakutsega, mis neid kõnetab. Nad on leidnud just sellise väljakutse, kus nende kirg aitab tuua lahenduse mõnele hiiglaslikule probleemile, mille lahendamine on nende jaoks oluline. Nad on leidnud oma miksi.

Kas sa saad olla õnnelik ja edukas inimene, kui sa ei naudi või lausa vihkad seda, millele pühendad suurema osa oma ärkveloleku ajast? Me veedame tööl märkimisväärse osa elust. Uuringud näitavad, et see on 50–70% ärkveloleku ajast, kokku arvutatuna keskmiselt 90 000 tundi. Seda on väga palju, kui teeme tööd, mis meile tegelikult ei meeldi ja millega me pole rahul. Miski pole aga väärtuslikum kui aeg. Miks raisata sellest nii palju millelegi, millest sa ei hooli ja mis sulle endale rõõmu ei paku?

Rahvusvaheline uuringufirma Gallup toob oma uuringus välja, et 85% töötajatest vihkab oma tööd. Tihti ongi kirg ja töö kaks üksteist täiesti välistavat mõistet. Ka paljud ettevõtjad ja juhid ei tunne oma äri vastu kirge. Neil pole isegi kirge raha teenida. Neile lihtsalt meeldib edu kontseptsioon.

Kui sul pole kirge, mis sind juhib, ei jää sa ettevõtjana ellu. Ettevõtte ülesehitamine mõjutab sind emotsionaalselt, vaimselt ja füüsiliselt. Sellest võib olla väga raske tulla läbi ilma kire ja eesmärgita, mis on sinust suurem. Kirg ja suurem eesmärk viivad sind edasi ja toidavad hinge.

Kui tahad juhina olla edukas ja ka õnnelik ning kaasata ka pühendunud töötajaid, pead olema kirglik selle vastu, mida teed. Teadma, mida teha tahad ja miks sa seda teha tahad. Mõtle suurelt – maailma suurimad probleemid on maailma suurimad ärivõimalused. Nii võid tuvastada mõne meeletu potentsiaaliga ärivõimaluse või teha maailmas midagi tõeliselt tähendusrikast, nautides samas ka igat sammu.

Olesija Saue on meie Inspiratsiooni Ingel, kes räägib suure õhinaga Juhi kirest ja Miksist. Mis paneb juhi silmad särama ja annab inspiratsiooni? Mis annab tiivad, et teha just seda, mida sa päriselt tahad teha? Kuidas seda ka teistele nähtavaks teha? Kuidas seda oma inimestes üles leida, et kõik usuksid sellesse, mida nad teevad.

Kolmandas moodulis õpime elutööd nautima ja looma mängleva kergusega, inspireerides teisi oma ehedusega. Ühendame töö kirega ja leia sügavama põhjuse, miks me tegutseme.